Senegal: African athletics body names team to IAAF Continental Cup

Dakar, Senegal (PANA) - The Confederation of African Athletics has announced the Africa team for the 2014 IAAF Continental Cup, to be held in Marrakech, Morocco, 13-14 Sept. 2014.

In the male category, the stars include 800m runners Nijel Amos of Botswana and Mohammed Aman of Ethiopia, 2014 IAAF World Indoor Championships 1500m gold medallist Ayanleh Souleiman of Djibouti; 2013 world 1500m champion Asbel Kiprop of Kenya as well Egypt's Ihab Abdelrahman  who leads the 2014 world javelin lists.

In the female class, notable names include Nigeria's Blessing Okagbare and the Ethiopian distance trio of Genzeba Dibaba, Almaz Ayana and Hiwot Ayalew.

Following is the full list, as posted on the website of the world athletics governing body, IAAF, this weekend:

Men
100m: Hua Wilfred Koffi (CIV), Mark Elliott Jelks (NGR)
200m:Hua Wilfred Koffi (CIV), Isaac Makwala (BOT)
400m: Isaac Makwala (BOT), Wayde van Niekerk (RSA)
800m: Nijel Amos (BOT), Mohammed Aman (ETH)
1500m: Ayanleh Souleiman (DJI), Asbel Kiprop (KEN)
3000m: Caleb Ndiku (KEN), Abrar Osman Adem (ERI)
5000m: Amlosom Tesfalset Nguse (ERI), Isiah Koech (KEN)
3000m: Steeplechase: Jairus Birech (KEN), Chala Beyo Techo (ETH)
110m hurdles: Tyron Akins (NGR), Ruan de Vries (RSA)
400m hurdles: Cornel Fredericks (RSA), Cristian Amaechi Cuevas-Morton (NGR)
High jump: Kabelo Kgosiemang (BOT), Fernand Djoumessi (CMR)
Pole vault: Cheyne Rahme (RSA), Amine Mohamed Romdhana (TUN)
Long jump: Zack Visser (RSA), Robert Martey (GHA)
Triple jump: Godfrey Khotso Mokoena (RSA), Tosin Oke (NGR)
Shot put: Orazio Cremona (RSA), Franck Elemba Owaka (CGO)
Discus: Victor Hogan (RSA), Stephen Ogochukwu Mozia (NGR)
Hammer: Mostafa Mohamed Hesham (EGY), Christiaan Harmse (RSA)
Javelin: Julius Yego (KEN), Ihab Abdelrahman (EGY)
4x100m: Ogho-Oghene Egwero (NGR), Edward Mozavous (NGR), Joseph Obinna Metu (NGR), Mark Jelks (NGR)
4x400m: Isaac Makwala (BOT), Wayde van Niekerk (RSA), Saviour Kombe (ZAM), Boniface Mucheru (KEN)
Reserve: Larbi Bourrada (ALG)

Women
100m: Blessing Okagbare (NGR), Marie Ta Lou Gonezie (CIV)
200m: Marie Ta Lou Gonezie (CIV), Dominique Duncan (NGR)
400m: Folashade Abugan (NGR), Kabange Mupopo (ZAM)
800m: Eunice Sum (KEN), Assefa Tigst Tessema (ETH)
1500m: Hellen Onsando Obiri (KEN), Dawit Seyaum (ETH)
3000m: Genzebe Dibaba (ETH), Janet Kisa (KEN)
5000m: Almaz Ayana (ETH), Joyce Chepkiriu (KEN)
3000m: Steeplechase: Hiwot Ayalew (ETH), Salima Alami Alouali (MAR)
100m hurdles: Rikenette Steenkamp (RSA), Marthe Koala (BUR)
400m: Hurdles: Wenda Veronica Nel (RSA), Amaka Ogoegbunam (NGR)
High jump: Rhizlane Siba (MAR). Basant Mosaad Mohamed Hassane (EGY)
Pole vault: Syrine Balti (TUN), Nisrin Dinar (MAR)
Long jump: Ese Brume (NGR), Joelle Mbumi Nkouindjin (CMR)
Triple jump: Joelle Sandrine Mbumi Nkouindjin (CMR), Nadia Eke (GHA)
Shot put: Auriol Sally Dongmo Mekemnang (CMR), Chinwe Okoro (NGR)
Discus: Chinwe Okoro (NGR), Amina El Moudden (MAR)
Hammer: Laetitia Bambara (BUR), Amy Sene (SEN)
Javelin: Sunette Viljoen (RSA), Mary Zutah Nartey (GHA)
4x100m: Blessing Okagbare (NGR), Marie Ta Lou Gonezie (CIV), Dominique Duncan (NGR), Gloria Asumnu (NGR), Justine Palframan (RSA)
4x400m: Folashade Abugan (NGR), Kabange Mupopo (ZAM), Patience Okon George (NGR), Ada Favour Benjamin (NGR)
-0- PANA SEG 31Aug2014

31 août 2014 13:32:32




xhtml CSS